בין צומת אשדוד לגדרה, על שטח של 1,200 דונם, בסביבה כפרית שקטה, שוכן כפר הנוער כנות, אשר הוקם על-ידי אסתר פחול ממשק הפועלות בשנת 1952.

שם הכפר מרמז על האופי ועל ההיסטוריה של הכפר. “כנה” הינו שתיל מתחדש, (בהרכבה) המסמל את התחדשות והתרעננות העץ.  ואכן כפר הנוער כנות עבר גלגולים ושינויים רבים, בדומה למרבית בתי הספר החקלאיים בישראל. מתאים את עצמו למילוי צרכיה המשתנים של המדינה. שומר על ערכים ושורשיות (כמו הגזע והשורשים) ומתערנן בחדשנות (כמו הצימוח החדש).

כמוסד חינוכי בבעלות “נעמת” ובפיקוח משרד החינוך והתרבות, המינהל לחינוך התיישבותי פנימייתי ועליית הנוער, הכשיר הכפר בראשית דרכו לחקלאות ולאחר מכן החל קולט עלייה. בתקופות של גלי עלייה גדולים הפך להיות בית ספר לעולים והפנימייה אוכלסה בילדי עולים. בחלוף גלי העלייה הפך המקום למוסד המטפל באוכלוסיה חלשה והתמחה בהשלמת חסכים וגישור על פערים.

כפר הנוער שמר מאז ומתמיד על צביונו בשלושה תחומי חינוך:

  • הפורמאלי (בית ספר תיכון)
  • הבלתי-פורמאלי (הפנימייה)
  • החינוך לערכי עבודה (המשק החקלאי).

כפר הנוער כנות, בגלגולו הנוכחי, הינו בית ספר תיכון התיישבותי ובו מסלולים לבגרות במדעי החברה ובמדעי החיים והחקלאות. בפנימייה פותחה הפנימייה ללימודי משטרה הראשונה והמובילה בארץ. ופנימייה לכדור רגל בשיתוף עמותת המכבים ומכבי ת”א.

כמאתיים ושלושים תלמידים מכל רחבי הארץ ועל כל גווניה השונים מתחנכים במסגרת הפנימייה, וכשבעים תלמידים אקסטרנים המתגוררים בפריפריה הסמוכה לבית הספר (אשדוד, רחובות,גדרה, באר- טוביה ויישובי גדרות).

בשנים האחרונות הכפר מנוהל כעמותת בת של נעמת. בראש הוועד המנהל של העמותה עומדת יו”ר נעמת חגית פאר, לצידה וועד מנהל ציבורי.