הצגת יחיד “יוסף יורד מהפסים” באולם התרבות החדש שבכנות

בחזרה לשורשים העיראקים

פרופ’ יוסי שמש עלה בילדותו מעיראק והפך לאחד הקרדיולוגים הבכירים בישראל שפיתח שיטת אבחון חדשה לגילוי מחלות לב. לאחרונה הוא התחיל לככב על הבימות ברחבי הארץ עם תחביב חדש ולא סטנדרטי עבור פרופסור לרפואה: סטנדאפיסט. בשבוע הבא הוא יגיע למופע קורע מצחוק על שנות ילדותו כבן להורים עיראקים ועל ההצלחה כנגד כל הסיכויים

איך מגיעים ממחוזות האקדמיה והטיפול בחולים בבתי החולים הגדולים והבכירים בישראל לבימת התיאטרון? יוסי שמש, פרופ’ לקרדיולוגיה מהבכירים בישראל, עשה בדיוק את הדרך הזאת. ליתר דיוק, בימים אלו הוא מקפץ הלוך ושוב בין בית החולים “שיבא” בתל השומר – שם הוא מטפל בפציינטים שלו – לבין הבימה בה הוא מככב בקומדיה “יוסף ירד מהפסים”, הצגה משעשעת בעברית ובעיראקית על שנות ילדותו ביפו ובגבעתיים, כבן להורים שעלו מעיראק בה גם הוא עצמו נולד. ביום שני הקרוב הוא יגיע להופעה מיוחדת בתיאטרון בכפר הנוער כנות.
שמש מעיד על עצמו שאהב את התיאטרון מאז שהיה ילד. “כבר כנער השתתפתי בחוג דרמטי ואף ביימתי, וזאת למרות שעבדתי לפרנסת בני הבית בבוקר ולמדתי בתיכון ערב”, משחזר פרופ’ שמש. את האהבה הזו לתיאטרון נשא איתו יוסי כל השנים, אבל בחוש ההומור וכישרונות המשחק שלו הוא השתמש בעיקר מול המטופלים וכשהרצה באוניברסיטה וברחבי העולם. החלום על בימות התיאטרון נותר חבוי במחשכים. “לאורך השנים לא חשבתי על לממש את התחביב שלי, כי המוסכמה החברתית לפיה פרופ’ לרפואה צריך להיות אדם עם תכונות מאוד רציניות וברורות לא הסתדרו עם הרצון לעלות על הבמה, לכתוב, לביים ולשחק”, אומר שמש. לאחרונה הוא פרש לפנסיה, אך הוא ממשיך לעבוד ברפואה ובמקביל – אזר את האומץ כדי לממש את החלום הישן שלו.
שמש כתב מופע יחיד בו הוא מספר על שנות ילדותו במשפחה עיראקית מסורתית. “אני מספר על הילדות בצריף ליד יפו עד שעברנו לדירת חדר בגבעתיים, ואיך אני והאחים שלי התביישנו בשפה העיראקית” מסביר פרופ’ שמש. “לבני הדור שלי הייתה חריצות יוצאת הדופן ורבים סיימו לימודי תיכון בערב תוך עבודה בבוקר. כך נהגתי גם אני וכך עשו גם אחיי אחיותיי וכל בני-דודיי”.
שמש עובר במהלך ההצגה בין דמויות ותפאורות, ומספר בין היתר על תקופת לימודי הרפואה שלו בפריז, מבלי שידע צרפתית. המופע של פרופ’ שמש כאמור מתובל בשפה עיראקית יהודית, שפה חכמה ועסיסית, אך הוא מבטיח כי גם דוברי עברית יוכלו להבין ולהינות ממנו. “יש אנשים שעדיין קשה להם לראות פרופסור מכובד כסטנדאפיסט על הבמה”, הוא מודה, “אך מסתבר שחיידק הבמה חזק אצלי יותר מהחשש לפגיעה בתדמית וכי אף פעם אין זה מאוחר להגשים כישרונות מודחקים וכישורים שמעניק הקב”ה”.
המופע יתקיים ביום שני הקרוב במרכז צבי פז לתרבות ואומנות בכפר הנוער כנות. כרטיסים ניתן לרכוש באתר הכפר.